Mısır’ın Çalınan Enerjisi

Bir süredir enerji meselesine kafayı takmış bulunmaktayım. Bunda takip ettiğim yazarların da etkisi var. Özellikle Yenişafak’ta Erdal Tanas Karagöl Hocanın enerji konusundaki yazılarını okumaya gayret ediyorum.

İnsanoğlu halk edildikten sonra yaşamını idame ettirmesi için enerji ihtiyacını karşılamak için binbir çaba sarf etti ve sarf etmeye devam ediyor. İlk zamanlarda avcılıkla başlayan süreç şekil değiştirerek günümüze kadar geldi. Artık enerji ihtiyacı hususunda ekmek, domates gibi temel ihtiyaçların yerine bu ihtiyaçları da daha hızlı bir şekilde üretebilmek için kullanılan yakıt ihtiyacı var. Kömür, petrol derken şimdi de hem temiz hem de maliyeti diğerlerine göre daha az olan doğalgaz, en çok tercih edilen yakıt diyebiliriz.

21. yüzyılda devletler enerjiye göre de politikalarını belirliyorlar. Özellikle Körfez ülkelerinin enerji konusunda bereketli topraklara sahip olması, bu ülkelerin politikalarında bir hayli değişikliğesebep oluyor.

Körfez ülkelerinde yaşanan her sorunun altında enerji konusu da vardır diyebilirim. Geçen ramazan ayında başlayan Katar Krizinin en büyük sebeplerinden biri de enerjidir. Katar’ın doğalgaz konusundaki yaptığı çalışmalar özellikle petrol satan Körfez ülkelerine zarar vermekte. Bu sebeple Suudların öncülüğünde başlayan Katar Krizi’nin bir ayağı da doğalgaz yani enerji.

Enerji konusunu incelemeye devam ederken Al Jazeera’nın “Mısır’ın Çalınan Enerjisi” başlıklı belgeselini izledim. -Konu dışına çıkacağım ama Al Jazeera gibi bir kuruluşun Türkiye ofisini kapatması da ayrı bir üzüntü.-

Bu belgesel ile birlikte Mısır ve İsrail arasındaki ilişkinin temelinde enerjinin yattığını öğrendim. Çünkü kuruluşundan bu yana İsrail’in petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olamayışı İsrail’in tüm politikalarını değiştirmektedir.

Hüsnü Mübarek ve çevresindekilerinin başını çektiği şirketlerde binbir türlü yolsuzluk yapılmış. İsrail’e satılırken doğalgaz’ın birim fiyatı piyasanın 7-8 kat altında tutulmuş. Mursi yönetiminin gelmesi birlikte yolsuzluk yapanlara karşı davalar açılmış bu davalardan 15 yıla kadar mahkumiyet kararları çıkmıştır.

Mursi yönetiminin enerji konusundaki tutumları da darbenin en önemli sebeplerinden biridir. Darbe sonucu Abdulfettah Sisi’nin iktidara gelmesiyle birlikte Mısır ve İsrail ilişkisi yine eski çıkarlar üzerine tesis edilmiştir.

Amerika’nın ve diğerlerinin demokrasi yalanlarını ortaya çıkartan bir cümle.

Tüm bunlardan çıkardığım ders. İlk önce kendi öz kaynaklarımızı tanımalı ardından bunları verimli bir şekilde değerlendirmek için çalışmalıyız.

Belgeseli tvnet linki http://www.tvnet.com.tr/belgesel/misirin-calinan-enerjisi-2119494 üzerinden izleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir