Sahiden ne oldu bize?

Biz demeye çekinir olduk. Biz demek için ilk önce yanımızdaki insana göz ucuyla bakar olduk. Biz demek için yanımızdaki insanın ideolojisine bakar olduk. Oysaki biz Çanakkale’de biz olarak kurmuştuk bu vatanı. Şimdi ise biz olmamak için çabalar olduk. Bizi biz yapan değerleri unutur olduk. Sahi bizi biz yapan değer neydi? En başta saygı Abi. Birbirimize saygı duymaz olduk.  Saygıyı kaybedince her şeyi kaybeder olduk.

Bugünlerde yine Gezi olaylarının bir benzeri çıkarılmak isteniyor. Ülke olarak hep aynı taktikle aynı golcülerden aynı yerlerden gol yiyoruz. Osmanlı’dan sonra Türkiye’nin de kompleks bir yapısı var. Bundan nemalananlar bu kompleksliği kullanıp sürekli olarak Türkiye’yi karıştırmak hevesinde. 80’lerde sağ-sol çatışmasını ortaya çıkaranlar, Gezi olaylarını ortaya çıkaranlar , yine bugün Kobani’yi bahane edip ülkeyi kaos ortamına sokmak isteyenler hep aynı kişiler.

Yazıyı yazmadan önce balkondan dışarı bakarken Kobani için protesto edenleri gördüm. Protesto derken bu kişiler vandallık yapıyor.  Vandallık dememe Bu kişiler genellikle 10-20 yaş arasında dediğimiz çocuk ve gençler. Bu gençler nasıl kandırılıyor?  Dikkat ederseniz olaylara karışan bu gençler bulundukları illerin sosyo-ekonomik olarak düşük mahallerinde ikamet etmekteler.

Bu gençlerin bir kısmı parayla kandırılıyor bir kısmı ise en büyük sebep olan cahillikten kandırılıyorlar.
Hep diyorum devletin yatırım yaparken öncelik sırası belirlemesi lazım. Doğu’da ki en öncelikli yatırım eğitim olmalı. Eğitim olmadıktan sonra yapılan hastanelerde boş, yollarda boş…

Tekrar başa dönelim biz olmamız için gereken değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu ülke Türkün, Kürdün,Arabın, Lazın, Çerkezin kanıyla kuruldu. Tarihimizi öğrenmeli ve öğretmeliyiz.  Yoksa “tarih tekekkürden ibarettir” sözünü yaşamaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir