Ortaya karışık…

www.fikrifukara.com hakkında…

Girizgâh’a Fikr-i Fukara olarak ne yapmaya çalışıyoruz diye başlayayım.

Bu sitenin temelleri 2012 senesinde Konya’da bir yurt odasında atıldı. YGS-LYS’ye hazırlanan iki genç arkadaş, duygularını sorulara yükleyen iki genç o günlerde yapabilir miyiz diye sordular kendilerine.

Şu anlık hayalimizi gerçekleştirmiş gibiyiz. Rabbim utandırmasın.

Neyse kendime geleyim.

Yazmak mı? Yazabilir miyim? Yazdırılır mı? Bilemiyorum…

Yazmak, duyguları kelimelere yüklemek kolay olmasa gerek. Yazmak kelimelere yön vermek, kelimelere ince işçilik yapmak belki de…

Bu günlerde hayatımda geçmişte farkında olamadığım bir kavram var.  “Zaman.”

Evet, zaman. Ne de çabuk geçiyor… Belki yaşca benden büyük olanlar yaşın kaç ki bu muhabbete giriyorsun diyecekler.

Yaşa bakmıyor be Abi. Kıymetini bilemeden geçip, gidiyor zaman…

Her şeyin hıza indirgendiği dünyamızda adeta zamanla yarışıyoruz. Kimimiz bunun farkında kimimiz değil. Ne mutlu farkında olanlara….

Farkındayım. Çok mu takıyorum, bilemiyorum. Takmak gerekli Abi diye düşünüyorum. Hedeflere gitmek üzere elimizde ki en önemli sermaye “zaman.”

Kıymetini bilmek lazım Abi. Yaş ilerleyince hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Öğrenme daha zorlaşıyor. Hayatın yükünü daha çok omuzlarda hissediyoruz. Bazılarımız dayanıyor yüke bazılarımız dayanamıyor.

Birde aklıma hep Efendimizin (S.A.V) hadisi gelir. Efendimiz (S.A.V) ” Beş şey gelmeden evvel beş şeyi fırsat bil: 1. Ölüm gelmeden önce hayatının, 2. Hastalık gelmeden önce sağlığının, 3. Meşguliyet gelip çatmadan önce boş vaktinin, 4.İhtiyarlık gelmeden önce gençliğinin, 5. Fakirlik gelmeden önce zenginliğinin.”  Efendimiz (S.A.V) zaman kavramının önemini ta o günlerden bize anlatmış.

Bizler ne yapmalıyız?

Bir yerde okumuştum “Müslüman, vaktini namusu gibi bilmeli.” Evet Abi, evet Abla vaktimizi namusumuz gibi bilmeliyiz. Namusumuza nasıl sahip çıkıyorsak vaktimizin kıymetinide öyle bilmeliyiz. Vaktimizi iyi şeylerde harcamalıyız.

Gençler olarak geleceğimiz için kendimi geliştirmeli. Vatanımıza, milletimize yararlı olmalıyız.

Günlük programımızı yapmalı. Elimizden geldiğinden fazlasıyla uymaya çalışmalıyız.

Böyle son vermek istiyorum yazıma. Gerçi yazı mı değil mi onada siz karar verin. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir