DNS nedir? Neden değiştirilir?

Selam Aleyküm,

Boşuna her işte bir hayır var dememişler.Arkadaş Youtube’a giremiyorum çok ağır dedi.Hemen mouseunu aldım ayarlara girdim DNS ayarını değiştirdim.Arkadaş niye değiştirdik deyince tıkandım kaldım.Çünkü hep aynı şekilde ezbere yapıyordum.

Araştırmaya koyuldum DNS nedir? Niçin DNS değiştirilir diye bakmaya başladım.

Öğrendiklerim şöyle normalde internette girdiğimiz her sitemin bir IP adresi vardır bu IP adreslerini akılda tutmak zor olduğu için domain dediğimiz alan adı ortaya çıkmıştır.
Örnek olarak www.google.com üzerinden gidelim normalde siz google.com yazarak girirsiniz ama arkaplanda http://74.125.131.94/ bu adresi çözümlenir ve siz girmek istediğiniz siteye ulaşırsınız.Adres çubuğuna yukarıdaki IP adresini yazdırdığınız takdirde google.com’a gidecektir.Domaine yani alan adına sitenin IP adresini veririz bu şekilde site isimlerini kolayca akılda tutup sitelere giriş yaparız.Peki bilgisayarlarımız bu site isimlerinden nasıl oluyorda IP adresini buluyor.İşte bu işi yapan araç DNS sunucularıdır.DNS sunucuları site adreslerinin IP adresi kayıtlarını tutmaktadır.

Peki neden DNS değiştiririz?

Normal olarak DNS’mizi değiştirmediğimiz takdirde Türk Telekom’un DNS sunucuları ile internete bağlanırız.Dolaylı olarak Türk Telekom hangi siteye girmemizi istiyorsa bizde o siteye girebiliriz.
Değiştirdiğimiz takdirde OpenDns veya GoogleDns kullanarak Türk Telekom’un yasakladığı OpenDns veya GoogleDns’nin yasaklamadığı sitelere rahatlıkla girebiliriz.

Bazen sitelere girerken çok ağır oluyor DNS değiştirince birden bire hızlanıyor neden mi diyorsunuz?

Bu olay kullandığınız DNS sunucusunun yoğunluğundan kaynaklanan bir durum kullanmış olduğunuz DNS sunucusu o sırada yoğun olduğu için çözümleme geç yapıyor.Değiştirdiğiniz DNS sunucusu yoğun olmadığından dolayı hızlı bir şekilde çözümleme yapılıyor ve hızlıca istediğiniz siteye ulaşabiliyorsunuz.

Tüm bunları öğrenmeme vesile olan arkadaşıma teşekkür ediyorum.Bundan sonra yaptığım işleri ezbere değilde sorgulayarak yapacağım inşaAllah.

Selametle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir