Arduinoya başlangıç

Selam Aleyküm,

Üniversitede zaman çok çabuk akıyor nereye gittiğini nasıl gittiğini anlamıyorsunuz.Bende vaktimi iyi değerlendirme adına ve elektronik-yazılım bilgilerimi geliştirmek için çabalar içindeydim lise hocam Mehmet Durak Akkaya’nın önerisi ile Arduino aldım.Allah razı olsun çok faydalı olacak bana.Şimdi başlayalım;

Arduino nedir?

Arduino bir gömülü sistemdir.Bundan sonra aklınıza diğer bir soru gelecek peki Gömülü Sistem nedir?

Aslında hayatımızın her anında gömülü sistemler karşı karşıyayız.Bugünün dünyasında herşey “akıllı” olmaya başladı.İşin özü bu “akıllı” kısmı.
Gömülü sistemler sadece belli bir amaç için kullanılan yazılımsal-donanımsal bir bütündür.Örnek verelim: akıllı klimalar,bulaşık,çamaşır makinesi vb gibi.

arduino başlangıç

Tekrardan Arduinoya dönelim.

Arduino kısaca bir giriş çıkış kartıdır.Açık kaynaklıdır devreyi kendiniz basabilir isterseniz hazır bir şekilde alabilirsiniz.Atmel mikroişlemciye sahiptir.Progamlaması basittir.Ek modülleri,onlarca kütüphanesi ve internette kaynakları bolca mevcuttur.Arduinonun giriş pinleri ortamdan bilgi alabilir çıkış pinleriyle sonuca varabilirsiniz.Üzerindeki pinleri ile,güç girişiyle, programlama için usb bağlantısı olması hasebiyle hızlı işlemler yapmak için ideal bir sistemdir.

Arduino’yu her alanda kullanabilirsiniz.Benim en çok ilgimi çeken Lilypad çeşidiyle e-tekstil giyebilir teknoloji üzerine çalışmaların yapılabilmesi varın gerisini siz düşünün neler yapılabilir diye. 🙂

Arduino’nun birçok çeşidi vardır;

1. Arduino Uno
2. Arduino Leonardo
3. Arduino Due
4. Arduino Yun
5. Arduino Tre
6. Arduino Micro
7. Arduino Robot
8. Arduino Esplora
9. Arduino Mega ADK
10. Arduino Ethernet
11. Arduino Mega 2560
12. Arduino Mini
13. LilyPad Arduino USB
14. LilyPad Arduino Simple
15. LilyPad Arduino SimpleSnap
16. LilyPad Arduino
17. Arduino Nano
18. Arduino Pro Mini
19. Arduino Pro
20. Arduino Fio

Bundan sonraki zamanlarda bolca Arduinoyla ilgili proje yapmayı düşünüyorum.

Selametle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir