Derleme nedir Yorumlama nedir?

Selam Aleyküm,

Programlamaya başladığımdan bu yana derleme nedir yorumlama nedir tam olarak kavrayamamıştım.
Programlama dili insanla makine arasında iletişim kurmak için kullanılır.Bu iletişimi kurma esnasında bazı işlemler yapılır.Bilgisayarın makine dili vardır.Yazdığımız programlar makine diline çevrilir çünkü makine diliyle program yazmak zordur.

Makine diline çevirme iki şekilde olur bunlar derleme ve yorumlamadır.Biri “anında” diğeri ise “önceden” çevirme işlemidir.Şimdi bunlar nedir anlamaya çalışalım.

Derleme(Compile) : Makine diline program çalışmadan önce çevirilir.Bu sayede program her açıldığında tekrar tekrar makine diline çevirmeye gerek yoktur.Program bu sayede daha hızlı çalışır.Bu işlemi Derleyici dediğimiz programlar yapar.Buna önceden çevirme diyebiliriz.

Derleme ile platform bağımlılığı dediğimiz olay ortaya çıkar.Platform bağımlılığı demek örnek olarak olarak siz programı Windows’a göre derlerseniz bu program Linux’te çalışmaz yada siz programı Arm işlemciye göre derlerseniz bu program İntel işlemcide çalışmaz.Bu özellik kimi kişiler için iyi kimi kişiler için kötüdür.

Yorumlama(Interpretation) : Anında çevirme dediğimiz yorumlama için geçerlidir. Program bir anda okunurken bir anda makine diline çevrilir. Program her açılışta yorumlandığından dolayı derlenebilen dillere göre yavaş olur. Bağımsız platform desteği sunar,hata ayıklaması kolay olur,programların boyutu küçük olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir