Windows Phone 7

Windows Phone 7 Emulator

Mobil telefonlar için işletim sistemi savaşı sürüyor. Kimi açık kaynak taraftarı olduğu için Android’i seviyor. Kimisi Apple hayranı olduğu için Apple Ios’u seviyor. Kimileri ise Microsoft’tan vazgeçemiyor.

Yeni bir telefon alacaksınız işletim sistemi konusunda kararsız kaldınız. Microsoft size Windows Phone 7 ‘yi deneme imkanı sunuyor. Windows Phone 7’yi deneyimini yaşamak için aşağıda vereceğim bağlantıyı incelemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca vereceğim bu bağlantıyı Apple Iphone yada Android işletim sistemli telefonunuzdan açarsanız telefonununuz Windows Phone gibi çalıştığını görebilirsiniz. Windows Phone 7 ‘yi hep beraber deneyelim.

http://m.microsoft.com/windowsphone/en-us/demo/index.html

Örnek Resim

http://imagesturk.net/images/GaLs3.png

Windows Phone 7 beğenilmeyen yönleri

Belki de en önemlisi multitasking yani çoklu uygulama çalıştırma desteği yok.
Kopyala/yapıştır desteği yok.
Video görüşme desteği yok.
USB depolama olarak kullanılamıyor.
Şu an için kendi zil sesleri haricinde, istediğiniz bir ses dosyasını zil sesi olarak kullanamıyorsunuz.
Hafıza kartı çıkardığınızda telefonu sıfırlamanız gerekiyor, bu yüzden hiçbir şekilde kartı telefondan çıkartmamak zorundasınız.

Windows Phone 7 için gelen Ek Özellikler

1-Bing daha eğlenceli ve daha kullanışlı: “Local Scout” özelliğisayesinde GPS yoluyla bulunduğumuz yere özel sonuçlar alabileceğiz. Yakınımızda bulunanbir restoranı bulmak gibi.

2-Müzik arama özelliği sayesinde ise şu an çalan bir müziğin kime ait olduğunu kolaylıkla bulabileceğiz.

3-Google Goggles’a benzer bir görsel arama özelliği de Windows Phone’daki yerini alacak. Bir ürünün fotoğrafını çekerek, onun hakkında daha fazla bilgi alabileceğiz.

4-Daha çok eğlence: Xbox meraklısıysanız, WP7’deki Games Hub’ı beğeneceksiniz. Mango güncellemesiyle beraber Xbox Live’da mesajlaşma daha iyi bir hale gelecek, Xbox Live profilinizi düzenleyebileceksiniz. 3 boyutlu avatar’ınız ise artık animasyonlu olacak.

5-Gelişmiş Microsoft Office:PC’nizde yazdığınız bir belgeyi SkyDrive’a kaydedip telefonunuzda açmanız artık mümkün olacak. Herhangi bir e-posta klasörünü başlangıç ekranınıza tutturarak ona hızlıca erişebileceksiniz. Güncelleme, Outlook kullananlar için de e-postaya erişimi kolaylaştıracak.

6-Kopyala/yapıştır’a veda Windows Phone 7’de artık copy/paste yani kopyala/yapıştır özelliği olmayacak. Diğer bir deyişle telefon numaralarının veya adres bilgilerinin kopyalanması ve başka bir noktaya yapıştırılması mümkün olmayacak.

7-Çoklu görev yok Özellikle batarya ömrünü fazlasıyla yediği gerekçesiyle Windows Phone 7’ye “çoklu görev” yani “multitasking” işlevini vermeyen Microsoft, bir sonraki işletim sistemine bu özelliği saklamak niyetinde. Bunun anlamı ise şu: Müzik dinlerken telefonda başka bir şey yapmanız Windows Phone 7 altında pratikte mümkün olmayacak.

8-Herkesi buluşturan platform Windows Phone 7’de bulunan People Hub ile tüm iletişim portalları ayağınızın altına gelecek. Yani Facebook’tan MySpace’e, Twitter’den aklınıza gelebilecek diğer benzeri portallara kadar birçok site ve servis, Windows Phone 7 tarafından da desteklenecek.

9-Yüksek çözünürlük sorunsalı Windows Phone 7, WVGA yani 800X480 ekran çözünürlüğünü destekleyen telefonlarda çalışacak. Ancak ekranın büyük olmasının dezavantajları da yok değil. Bazı telefonlarda yüksek çözünürlüğün gerekmemesi buna örnek olarak gösterilebilir. Microsoft, bunun farkında olduğundan HVGA yani 480×320 ekran çözünürlüğünü destekleyen yeni bir karışımı da ortaya çıkarmak niyetinde.

10-Kullanıcı arabirimi Hiç şüphesiz Apple’ın kullanıcı arabirimi telefon sektörünün en gözdesi…Zaten Samsung Wave ve diğer yeni telefonlardan da bu durumu çok açık birşekilde görebilmek mümkün. Microsoft ise Zune’nin arabirimini kullanarakdaha dinamik bir tasarımı ortaya çıkarmayı umuyor.

11-Windows Phone 7’de arama yapmak Windows Phone 7 ile beraber Bing’de kullanıcıların arama yapabilmesi için özel bir buton da olacak. Böylece tek tıklamayla kullanıcıların arama yapabilmesi mümkün olacak.

12-Yazılım geliştiricilerinin işi artık daha kolay.Çoklu dokunmatik özelliği, kamerası, GPS teknolojisi ile artık yazılım geliştiricileri, telefonlar için çok daha yaratıcı ve gelişmiş uygulamalar geliştirebilecek. Aynı zamanda Windows Phone 7’nin Silverlight‘ı da desteklediğini eklemeden geçmeyelim.

13-Wi-Fi üzerinden senkronizasyon özelliği.Apple’ın aksine, Microsoft Windows Phone 7 ile birlikte WiFi üzerinden senkronizasyon işlemini de mümkün hale getirecek.

14-Hafıza kartı desteği yok Şu ana kadar Windows Phone 7’nin hep olumlu yanlarından bahsettik, ancak yeni işletim sisteminin kullanıcıları tatmin etmeyecek bazı özellikleri de yok değil. Bunlardan biri Windows Phone 7’nin hafıza kartı desteğini sunmayacak olması.

15-Satın almadan önce “dene” özelliği.Kullanıcılar, uygulamaları kullanmak için ödeme yapıp uygulamayı satın almak durumunda olmayacak. İsterlerse önce uygulamayı deneyebilecekler, ardından beğendikleri taktirde uygulamayı satın alabilmeleri sağlanacak.

16-Windows 7 Phone ve gelişmiş Marketplace Panaromik bir yapıya bürünecek olan Windows Phone 7 Marketplace ile Microsoft, uygulamaları ücretlendirecek, ücretsiz üçüncü parti uygulamaları tamamen sonlandıracak ve her uygulamayı lisansa tabi tutacak. Tek çekimlikkredi kartı kullanımını da mümkün kılacak olan Marketplace ile çeşitli ödemeseçenekleri de kullanıcılara sunulacak.

Kaynaklar:

http://goo.gl/sXghV

http://goo.gl/khrgb

http://goo.gl/udw2V

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir